Vítejte v zahradě AteliéruNa pomezí , v části nazvané Kámen a kov. Sluneční hodiny, zahradní kamenné lampy, kamenné plastiky a další výtvarné prvky a doplňky zahradní architektury z kamene a kovů, zejména z přírodního pískovce, oceli a mědi jsou umístěny v příjemném prostření zahrady. Můžete nás navštívit nejlépe od jara do podzimu, i když kamenné plastiky jsou vystaveny po celý rok.
Výtvarné předměty, kamenné prvky a doplňky zahradní architektury.
Výtvarné předměty a kamenné prvky a doplňky zahradní architektury, které jsou v galerii a nejsou označeny jako prodané si můžete telefonicky nebo e-mailem zamluvit a zakoupit zde v galerii. Vzhledem k charakteru vystavených předmětů preferuji Váš osobní odběr zde v Pomezí. Na některých vyjímkách se můžeme dohodnout.
V každém případě jste srdečně zváni k nám do zahrady Na pomezí, protože žádný obrázek nemůže úplně nahradit přímý pohled a dotyk s těmito kamennými prvky zahradní architektury, pískovcovými plastikami, lucernami a dalšími výtvarnými předměty. Návštěvy přijímáme většinou v pátek a v sobotu od 9:00 do18:00, ale i tak je lépe zavolat. Jinak, po telefonické dohodě je možné nás navštívit kdykoliv.
Těšíme se na Vás
Jindřich Pevný a Vlaďka Pevná
Sluneční hodiny
Sluneční hodiny již neprodáváme.
Zde můžete zjistit, které sluneční hodiny jsou momentálně zde v galerii okamžitě k dispozici. Můžu vám také navrhnout a zhotovit sluneční hodiny přímo pro vaši zahradu (s ohledem na polohu, směr pozorování, dobu osvětlení apod.)
Sluneční hodiny do zahrady
Všechny sluneční hodiny z Galerie Na pomezí lze velmi snadno nastavit na místě podle přiloženého návodu. Informace k zakoupení na gallery@pevny.cz
Sluneční hodiny
Přírodní pískovec, měď, nerez, rozměry číselníku 54 x 53 cm
otočeny číselníkem k severu, hodiny je možno nastavit na pásmový i letní čas
V literatuře a dnes zejména na internetu je možno najít mnoho zajímavých a užitečných informací o funkci, konstrukci, historii a možnostech slunečních hodin. Za všechny bych uvedl například informace na stránce Wikipedie , kde najdete základní informace o slunečních hodinách.
Proto se zde zaměřím pouze na informace o slunečních hodinách, které jsem sám navrhl a výtvarně zpracoval a které se nacházejí zde v galerii Na pomezí. Zaměřím se na jejich použitelnost vzhledem k jejich konstrukci, umístění, výtvarnému provedení apod. informace budu průběžně podle potřeby doplňovat.
O slunečních hodinách v galerii Na pomezí
Pokud je v zahradě kousek sluncem osvětleného místa (třeba i jen část dne) dají se do zahrady postavit sluneční hodiny. Jejich konstrukce závisí na místě odkud mají být pozorovány a na tom v které části dne budou hodiny osvětleny.
Například rovníkové hodiny směřují svým číselníkem na sever, takže je možné je pozorovat z severní strany zahrady. Svislé jižní sluneční hodiny jsou otočeny na jih a vodorovné sluneční hodiny mají číselník ve vodorovné poloze, takže je viditelný z kterékoliv strany.
Existuje však řešení pro jakékoliv místo na zahradě, které je alespoň část dne osvětleno slunečním světlem. Existují například východní nebo západní sluneční hodiny, hodiny vodorovné nebo svislé, dokonce sluneční hodiny severní atd…
V dalších odstavcích, které budu průběžně aktualizovat se budu snažit stručně a srozumitelně vysvětlit některé problémy kolem slunečních hodin v této galerii.
Obecně
Sluneční hodiny v galerii jsou konstruovány pro severní zeměpisnou šířku přibližně 50 stupňů. Některé hodiny se dají nastavit od 45 do 55 stupňů sš. Toto vyhovuje např. pro území ČR, SR a další místa v blízkosti 50 rovnoběžky.
Pokud byste chtěli hodiny pro jiné umístění je možno je navrhnout a vyrobit pro jakékoliv umístění.
Rovníkové sluneční hodiny
jsou nejčastějším typem slunečních hodin, který je možno nalézt zde v zahradní galerii Na pomezí.
stručně:
jsou otočeny k severu, šikmo vzhůru
ukazují většinou čas 22.3. do 22.9 (od začátku jara do konce léta)
číselník je možno nastavit nejen na místní sluneční čas, ale také na pásmový a letní čas
jsou velmi praktické 🙂
podrobněji:
Číselník těchto hodin je rovnoběžný s rovinou rovníku a ukazatel rovnoběžný se zemskou osou, takže v našich zeměpisných šířkách jsou hodiny otočeny na sever nakloněny asi 40 stupňů vzhůru od vodorovné roviny. Většinou mají číselník jen na vrchní straně a ukazují čas od jarní rovnodennosti do podzimní rovnodennosti. Číselník rovníkových hodin mé konstrukce je možno nastavit jednoduše nejen na místní sluneční čas, ale také na pásmový čas a dokonce i na letní čas (bráno s určitou rezervou v průběhu roku, vzhledem k nerovnoměrnosti slunečního času – viz podrobnosti na Wikipedii )
Svislé jižní sluneční hodiny
stručně:
jsou otočeny směrem k jihu
ukazují místní sluneční čas
ukazují čas po celý rok
Vodorovné sluneční hodiny
stručně:
mají číselník ve vodorovné poloze – dají se pozorovat ze všech stran